Vyrobte si sama

19. 2. 2020 Od Off

Hned na začátku si musíme říci, že se nejedná o úplně levný koníček. Pokud hodláte začít, sáhnete si hluboko do peněženky. Na druhou stranu mít doma originálně ušité kousky, které byste mohla z fleku prodávat, také stojí za to a okolí pukne závistí. Jak na takové výrobky?
Začněte pomalu. Nemá cenu se pouštět do velikých akcí, které vás od šití odradí. Zkušené švadleny vědí, o čem mluvím. Vypadá to jednoduše, ale vše má nějaký háček.
žena u stroje
Co budete pro začátek potřebovat?

  • Šicí stroj + příslušenství
  • Základní šicí potřeby (jehly, nůžky, nitě, gumy, páráček, křídy, papír na střihy)
  • Látky (pro začátek vám poslouží staré, učte se na bavlně, která drží tvar)

Začněte s tím, že si vezmete kousek staré látky a projedete si všechny stehy. Naučíte se na tom zapošívat a seznámíte se strojem. Samotné navlékání nití umí pozlobit. Zvládnete-li tuto část, můžete se pustit do složitějších výrobků. Entlujte utěrky, zašívejte díry, které máte na oblečení. Jedním z těch nejzákladnější výrobků může být povlak na polštář bez zapínání. Jedná se o rovné šití, bez větších nástrah. Nepotřebujete ani střih, vše si stačí dobře poměřit. Velice jednoduchá se zdá výroba chňapky, která ale v sobě skrývá mnoho záludností. Samotný prostor mezi palcem a ukazováčkem vám dá pěkně zabrat. Ale chybami se člověk učí. Chcete-li se posunout dál, začněte šít na sebe a děti. Jak už jsem řekla v úvodu, neušetříte.
šicí potřeby
Pořizovací cena látek je vysoká, ale to nadšení v dětských očích, když jim ušijete oblečení se vzorem, který milují, je nezaměnitelný. Šijte jednoduché tepláky do nápletu. Jsou snadné, že je zvládnete do třiceti minut. Čepice „houmlesky“ jsou také jednoduché a žádné dítě se už nebude vztekat, že ji musí nosit. Nebojte se, najdou se i kousky pro vás. Balonová sukně vypadá složitě, ale i ta se dá ušít bez střihu. Na internetu najdete mnoho video-návodů, které vás provedou celým šitím. Existují i skupiny na sociálních sítích, kde vám členové ochotně pomohou a můžete zde i prezentovat svoje kousky a pochlubit se. Nebojte se chyb, najdou se i mezi profesionály. Důležité je, že máte kousky, které jsou šité na míru, a nikdo jiný je už nemá.