Místo obkladu tapeta

27. 2. 2020 Od Off

Často můžete vídat koupelny, které jsou obložené keramickými obklady. Existuje i další způsob, jak ochránit zdi před vlhkostí a přitom ozvláštnit celý prostor. Jedná se o poměrně nenáročnou, ale vkusnou variantu v podobě tapet.

Prostorná koupelna

Jelikož je ale v koupelně velké množství vlhkosti, ne každá tapeta se pro tuto místnost hodí. Nejčastější variantou jsou pak právě tapety z vinylu, které se dají omývat a nevadí jim ani větší vzdušná vlhkost nebo pára ze sprchy. Nejlépe je pak zvolit vinylové tapety, které mají navíc antibakteriální úpravu. Ta zabrání, aby se za na povrchu objevovala nevzhledná plíseň.

Vinylová tapeta je na dotyk hladká a neabsorbuje do sebe vodu, můžeme jí proto snadno omývat vodou s příměsí prostředku na nádobí. Je o něco tlustší než jiné druhy tapet a právě proto má daleko větší životnost. Ta se pohybuje přibližně kolem 10 až 15 let, právě v závislosti na tloušťce vinylové vrstvy. Jelikož je tapeta o něco tlustší, daleko lépe kryje menší nedokonalosti na omítce a slouží jako tepelný izolant.

Moderní koupelna

Vinylové tapety se skládají ze dvou vrstev, přičemž zadní vrstvu tvoří papír nebo vlies. Podle toho pak vybíráme vhodné lepidlo na tapety. Tapety, které mají papírový podklad, se hůře odstraňují a často je zapotřebí teplá voda, špachtle nebo škrabka a hodně trpělivosti. V ideálním případě, by se měla odstranit pouze vrchní vrstva a spodní ponechat jako podklad pro novou tapetu. Většinou ale při manipulaci s tapetou poškodíme i spodní vrstvu, která je v tom případě potřeba odstranit také.

Pokud bychom měli vypíchnout jeden druh tapet, budou to určit sklovláknité. Ty jsou vyrobeny ze skleněné příze. Jejich hlavní výhodou oproti ostatním druhům tapet je jejich odolnost vůči vodě a paropropustnost, takže se za nimi nesráží vlhkost. Tyto tapety se dají natírat speciálními barvami, a jejich vzhled se dát tak několikrát obměnit.