Vyberte si vhodnou pracovní obuv

24. 5. 2023 Od Off

Člověk, který nikdy neměl na nohou pracovní boty, a najednou si najde zaměstnání, kde jsou nutné, může být překvapený, že jejich výběr není vůbec jednoduchý. Někteří zaměstnavatelé, zvlášť ve velkých firmách, svým zaměstnancům dávají pracovní obuv současně s pracovním oděvem, někdy si je musíte vybrat sami, přesto však zaměstnavatel na Vámi vybranou pracovní obuv může mít určité požadavky, a to především kvůli bezpečnosti, to znamená, že když Vám řekne, že potřebujete uzavřené pracovní boty s ocelovou špičkou, nemůžete si koupit pracovní sandály, které by Vám jistě byly pohodlnější, a některé z nich také mají ocelovou špičku, ale zaměstnavatel Vás v takových botách pošle domů.
bota nad slupkou
Pracovní obuv se rozděluje na několik druhů, záleží, v jakém prostředí budete pracovat, třeba při práci ve skladu budete potřebovat právě boty s ocelovou špičkou, u kterých ale bohužel nějakou dobu trvá, než si na ně zvyknete, takže je dobré už předem si do nich zajistit speciální vložky do bot, v potravinářském průmyslu si potom vystačíte s pracovními sandály.
Pracovní boty si kupujte jedině ve specializovaných prodejnách s pracovními oděvy a obuví, vyhnete se tak levným napodobeninám, pracovní obuv se řídí také podle přesných norem, obecně tyto normy vyžadují dostatečné ochranné prvky obuvi, jako je odolnost proti chladu, kontaktnímu teplu, průniku vody nebo prořezu.
Nejznámějšími výrobci pracovní obuvi v naší republice jsou – Panda, Heckel, Prestige, Black Knight, Boots, CRV, Červa, Delta, Dunlop a ještě pár dalších firem.
pracovní obuv

A jak rozdělujeme pracovní boty?
–        pracovní polobotky– jsou pravděpodobně nejrozšířenější pracovní obuví u nás, využívají se v různých odvětvích, od práce ve skladech, až po strojírenství, do náročnějších podmínek je právě nutná polobotka s vyztuženou ocelovou špičkou a protiskluzovou podrážkou. Pro některá pracoviště jsou tyto boty opatřené ještě reflexními prvky
–        pracovní sandály– jsou nízké a dobře prodyšné boty, které se hodí pro pracovníky v méně rizikových úsecích. Měly by být antistatické s dostatečně širokou špičkou, protiskluzová podrážka by měla být samozřejmostí
–        pracovní kotníková obuv– tato obuv se hodí pro práce ve stavebnictví, kovovýrobě, průmyslové výrobě apod., jejich výhodou je právě dobře upevněný kotník, jinak mají vlastnosti podobné pracovním polobotkám, pokud jsou určené pro práci v chladném prostředí, bývají zateplené
–        bílá zdravotní pracovní obuv– s touto obuví se setkáte hlavně ve zdravotnictví nebo v potravinářství, kde je důležitá sterilita a maximální hygiena, podle oboru a druhu pracoviště i tyhle boty mohou mít ocelovou špičku, na rozdíl od klasických pracovních polobotek Vám však nebudou na obtíž, ale budou mít na Vaše nohy příznivé ortopedické účinky.