Pes do domu, kamarád do domu

24. 5. 2023 Od Off

Asi by nešlo naprosto přesně spočítat rasy psů a jejich směsi. My si je dle potřeby rozdělíme jen na rasy dle velikosti, i když toto dělení je trošku ošidné. Berte je tedy s rezervou. I ovčák (různé rasy) může být střední nebo velký.
·        Velké
·        Střední
·        Malé
černé štěně
Velké rasy jsou například dogy, akbáši, beauceroni, chrti atd. atd. Tyto rasy rozhodně nelze doporučit do panelákových bytů. Ne že by tam nepřežili, ale nemá to daleko od týrání zvířat.
Střední rasy jsou všechna takzvaně služební a ostatní. Ať jde o ovčáky, ardenské bouviery, nebo tolik známé kolie. Tito psi jsou zvyklí být venku, běhat kolem stáda, nebo hlídat venkovní prostory. Nemáte-li velkou zahradu, kde je můžete nechat běhat, a tam je také v kotci ubytovat, nekupujte si je. A vy, co zahradu máte, výše uvedená plemene lze jen doporučit.
malý psík
Malá rasa je vhodná právě pro panelákové byty, i když i zde si koupi řádně promyslete. Níže uvidíte proč. Sem bychom mohli zařadit například kokršpaněly, jezevčíky, teriéry, bišonky a spousty a spousty dalších, včetně trpasličích plemen. Mají hodně výhod, ať už ve množství krmných dávek, nebo podávání některých léků.
Pes je velmi vděčný kamarád, ale před jeho koupi by mělo být vaší povinností zvážit i zápory. Především jsou to peníze. Musíte si uvědomit, že jen vejdete na veterinu, už jste chudší o nemalou částku. Nedej bože, dostane-li veterinář vašeho pejska do spárů. Budete mít hodně finančních potíží. A to nepočítám kvalitní krmivo a psí doplňky. Také jste povinni za psa platit. Neptejte se proč. To já nevím, a asi nikdo na světě. V některých městech za to platí sběrače exkrementů. V česku jsem to neviděl nikde. Dále zvažte, že pejsek se sice může naučit žít v bytě 4×4, ale procházka s ním venku je zdravá, a jistě je lépe, když tam provede svou potřebu. Moderní psí záchodky prý dokáží pohltit pach, ale jak je to pak dále s hygienou raději nemyslet.
vlčí špic
Předchozí odstavec vás neměl odradit od chlupatého přítele. Právě naopak. Sami poznáte že spolužití se čtyřnohým spoluobyvatelem přináší hodně radosti. A když vše pečlivě uvážíte, bude se vám psík lépe vybírat.