Klíště obecné – neřád, který nám může způsobit mnoho zdravotních potíží

24. 5. 2023 Od Off

Pokud jste očkováni proti Klíšťové encefalitidě, udělali jste to nejlepší rozhodnutí, které se této problematiky spojené s klíšťaty týká. Očkování má velice velkou účinnost, takže riziko, že Vás přisáté klíště nakazí Encefalitidou je zcela minimální. Což je samozřejmě výborné, ale druhé nejčastější riziko, co na vás klíště může přenést je Borelióza. Na Boreliózu bohužel ještě žádné očkování nebylo vynalezeno. Stejně tak Ehrlichióza. Proto je vhodné se proti klíšťatům vhodně bránit a předcházet tak vzniku nepříjemných nemocí, které klíšťata přenáší.
velký klíště

Kde na klíště mohu narazit?

Odpověď na tuto otázku je velmi děsivá, ale pravdivá. Bohužel všude. Klíšťata nenajdete jen v lesích, jak se někdy mylně traduje. Mýtů o klíšťatech je právě mnoho a člověk je slýchá ze všech stran. Klíště můžete chytit ve městě, když jdete se psem na vycházku, tak na travnatých plochách mezi paneláky. Klíště na svou oběť číhá vlastně kdekoliv. Takže se po každé procházce dostatečně prohlédněte s druhou osobou navzájem, pokud není druhá osoba po ruce, zkontrolujte oblasti těla, kam nevidíte zrcadlem. Toto prohlížení se může zdát velice otravné, ale může Vám ušetřit mnoho komplikací se zdravím spojené. Je prokázáno, že nemoci přisátému klíštěti trvá do Vaší krve přenést za 12 – 24 hodin, takže se prohlédněte minimálně každý den, pokud jste byli venku.

Jak správně odstranit přisáté klíště?

Klíště odstraňujte v klidu a se všemi pomůckami. Pokud najdete na sobě přisáté klíště už během pobytu venku, nepanikařte a vyčkejte až příchodu domů. Hrozí tu přetržení klíštěte, pokud u toho budete zmatkovat a klíště se snažit odstranit bez potřebných pomůcek. Na klíště nesahejte ani holýma rukama, je možná nákaza i jen z dotyku na infikované klíště.
klíště na listě
Připravte si:
1. GUMOVÉ RUKAVICE
2. DESINFEKCI (vhodný je Jodisol, s rozprašovačem)
3. KLEŠTIČKY URČENÉ K BEZPEČNÉMU ODSTRAŇOVÁNÍ KLÍŠŤAT (nebo pinzetu)
4. PAPÍROVÝ KAPESNÍK (nebo kousek toaletního papíru)
A postupujte takto:
1. Navlékněte si gumové rukavice.
2. Stříknete nebo zakápněte místo s klíštětem desinfekcí.
3. Vyčkejte alespoň 3 minuty, než začnete s odstraňováním klíštěte.
4. S klíštětem nikdy netočte, pouze kývavým pohybem klíště odstraňte.
5. Zabalte ho do papírového ubrousku a vhoďte do toaletní mísy a spláchněte.
Zapište si datum do kalendáře, ať máte přehled o tom, kdy jste klíště měli. Je to zejména pro to, kdyby se naskytli příznaky nemocí, které klíšťata přenáší. Prosím prohlížejte se a nechte se očkovat proti zákeřné Klíšťové encefalitidě.