Žádáte o hypotéku? Tyto podmínky musíte splnit!

14. 2. 2022 Od Off

Klasická, ale i americká hypotéka kladou na žadatele mnoho nároků, které musí splnit, pokud nechtějí nakonec odcházet s prázdnýma rukama. Ty základní definuje česká národní banka, další si pak stanovují jednotlivé banky dle vlastních pravidel. Pojďme si společně představit ty nejdůležitější, které má ve svých podmínkách každý banka.

Sjednání úvěru

  • Výše příjmů

Hypotéka je finančně velmi náročný závazek, u některých dlužníků se pohybují měsíční splátky v řádech desetitisíců, aby si mohli vlastní bydlení dopřát. Tento úvěr je navíc tradičně sepisován na poměrně dlouhou dobu, tudíž jsou příjmy žadatele rozhodující. Do měsíčních příjmů jsou zahrnovány příjmy ze samostatně výdělečné činnosti, podnikání nebo zaměstnání. Některé banky berou v potaz i příjmy z pronájmu nemovitosti. Sociální dávky, dávky v hmotné nouzi, příspěvek v mateřství a další však banky neuznávají jako adekvátní příjem.

Podpis smlouvy

V případě, že jste zaměstnancem, musíte tuto skutečnost doložit za pomoci pracovní smlouvy. Pracovní závazek by měl být v ideálním případě na dobu neurčitou. Na menší bankovní půjčku je však možné dosáhnout i za předpokladu, že je váš pracovní závazek pouze dočasný. V takovém případě však musí být úvěr zcela splacen před vypršením pracovní smlouvy.

  • Záznamy v registrech

I pozdě splacená faktura za telefon či nedoplatek za elektřinu může mít za následek, že vám v budoucnu žádná banka nepůjčí. Některé záznamy totiž zůstávají v registrech i několik let. V ojedinělých případech může banka úvěr přesto schválit, ale za výrazně zpřísněných podmínek pro žadatele.

Americká hypotéka bez registru nabízí možnost úvěru i pro rizikové žadatele, kteří se s podobným záznamem musí potýkat. Nebankovní společnosti obecně do registru příliš nenahlíží a nabízí tak úvěr i klientům, kteří by v bance neměli nikdy šanci s žádostí uspět.