Už je to tu zase: zpátky do školy!

11. 8. 2022 Od Off

Který rodič by to neznal. Sotva začnou prázdniny, tak na nás ze všech stran začnou vyskakovat reklamy se školními pomůckami a radostná zvolání: „Zpátky do školy!“ nebo „Back to school!“. Kromě toho, že jste jako rodič už od začátku léta deprimován vyhlídkou na výdaje spojené se začátkem školního roku, může se k tomu přidat i deprimované dítě. Dítě, které nechce zpátky do školy. Rozhodně to není příjemná situace, ale otázkou zůstává, jak ji řešit. Odbýt dítě s tím, že do školy stejně musí a nevěnovat pozornost jeho prožívání není ideální. Pokud vaše dítě projevuje silný odpor ke škole, budete se muset zjistit, kde je příčina problému a ten pak samozřejmě vyřešit.

scrabble back to school

Dobrým začátkem je rozhovor s dítětem a položení prosté otázky, co se mu vlastně ve škole nelíbí. Čím je dítě starší, tím lépe samozřejmě dokáže svůj problém popsat. U malých dětí je zjištění té pravé příčiny nechuti během na dlouhou trať. 

A co vlastně může být tím důvodem, proč se váš potomek po prázdninách nechce vrátit do školy? V čele žebříčku se vyskytuje stará dobrá šikana. Dítě, které ve škole zažívá šikanu se tam rozhodně nebude chtít vracet. Pokud se vám dítě svěří s tím, že se mu někdo směje, schovává mu věci, bije ho, nebo si z něj dělá legraci, která je mu nepříjemná, nebere to na lehkou váhu. Možná se vám to z pohledu dospělého zdá jako drobnost, dětská nezralost a hra, ale pro vaše dítě může jít o velmi nepříjemné situace, které mu ubližují. A pokud nezasáhnete hned v začátcích, šikana se bude stupňovat. A možná bude důvod nechuti jinde, třeba má vaše dítě potíže s učením a cítí se přetížené. Včasná diagnóza poruch učení může být velkou úlevou pro dítě i učitele, takže pokud váháte s návštěvou pedagogicko-psychologické poradny, raději váhat přestaňte.

školní pomůcky na stole

A nebo může být příčina zcela prostá. Vaše dítě nechce trávit svůj čas činnostmi, které ho nebaví. Vadí mu brzké ranní vstávání. Ve škole je na něj moc hlučno a přelidněno. Učení mu jde samo a v hodinách se nudí… I takových malých příčin může být mnoho. Vaším úkolem potom je, pomoci vašemu dítěti situaci zvládnout a společně najít takové řešení, ve kterém se budete všichni cítit dobře.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup