Kultura našeho chování

22. 9. 2016 Od Off

Pod pojmem kultura se nám může zdát nepříliš jasný a mnohoznačný. Můžeme jej použít v mnoha situacích, například pokud chcete pokárat svého partnera za nevhodné chování na společenské akci, nebo děti za nevhodné chování v restauraci. Co tedy pod tímto termínem rozumět? Jak zřejmě tušíte, v podstatě nejde o nic jednoduššího, než o slušné chování.

Znamená ale, že když se nevyznáme ve složitých pravidlech slušného chování, které zahrnuje například chování ve společnosti, nebo v zaměstnání, že máme problém?

Nezoufejte, neboť jen velmi málo lidí se v těchto pravidlech vyzná opravdu dokonale a za každých okolností. Pokud ale sami cítíte, že máte v této oblasti nedostatky, rozhodně neprohloupíte, když se zapíšete do některého z kurzů, ve kterém vás naučí základům chování v každé situaci.
žena ve městě
V dnešní době se s výukou slušného chování začíná již na základní škole a tyto lekce nás v podstatě provázejí až do dospělosti, například v tanečních kurzech. Možná se ptáte, proč je potřeba dodržovat a znát tak složité konvence, ale věřte, že dobře vypadat nemusí být v některých situacích vše.
 
Nepodceňte kulturu vlastní osoby
Možná byste byli překvapeni, jaký dojem může vaše chování zanechat například při pracovním pohovoru, nebo na prvním rande. Nespoléhejte na první dojem, neboť i špatný dojem můžete zachránit dobrým vystupováním. Tím špatným si ale pod sebou podřezáváte větev.

Nevhodné chování si bohužel většinou neuvědomujeme, což může být i váš problém, pokud například nemůžete najít zaměstnání, nebo partnera.
podnikatel a počítač
Když už jsme u té kultury, není od věci občas vylepšit i kulturu těla, tedy jak se říká, trochu se zkulturnit. I s takovými problémy, jako například co si obléct, když jdete na pracovní pohovor, vám mohou pomoci na výše zmíněných kurzech. Nepodceňujte kulturu vlastní osobnosti, ale naopak ji zušlechťujte, protože není nic lepšího, než když potkáte dobře vypadajícího člověka, který se navíc umí i vhodně vyjadřovat.